Kes on kes andragoogikas

Jan Amos Komensky – seisukohal, et kogu inimrass on arenguvõimeline ning võib omandada kultuuri ja haridust sõltumata oma vanusest, klassist, soost ja rahvusest

Alexander Kapp – 1833.a võttis kasutusele termini andragoogika.

John Dewey - filosoof, psühholoog, pedagoog ja didaktik. Tema hariduslikud ideed on mõjutanud nii haridus- kui ka sotsiaalsfääris toimunud reforme. Deweyt peetakse pragmatismi ja progressiivse haridusfilosoofia rajajaks. Erilisele kohale seadis ta õppimise läbi kogemuse (learning by doing).

Edward Lee Thorndike - teda peetakse moodsa hariduspsühholoogia rajajaks (1903. aastal võttis ta kasutusele termini "educational psychology"). Tema peamiseks huviks oli "inimene" loomas (animal "man"). Thorndike'i on nimetatud Ameerika võrdleva sühholoogia pioneeriks. Thorndike uuris ka täiskasvanute õppimist ning uskus, et õppimisvõime ei vähene enne 35. eluaastat, misjärel see hakkab langema 1% aastas. sõnastas õppimises tagajärje seaduse (the law of effect) ja harjutamise seadus (the law of exercise)

Eugen Rosenstock – eristas pedagoogikat, andragoogikat ja demagoogiat; väitis, et täiskasvanute õpetaja peab olema professionaal, kes suudab õppijatega koostööd tegema ja see on andragoog, mitte pedagoog. Tõmbas joone noorte ja täiskasvanute õpetamise vahele.

Eduard C. Lindeman – tema raamat „Täiskasvanuhariduse mõte“ ilmus 1926 ning seda kasutatakse tänapäevani ning peetakse andragoogika üheks käsiraamatuks. Teda peetakse ka täiskasvanuharidusele süsteemse teooria aluspanijaks.

Malcolm S. Knowles – täiskasvanuhariduse praktik, mitmete oluliste andragoogika alaste raamatute autor, andragoogika kui täiskasvanuhariduse teooria ühe versiooni väljatöötaja, andragoogilise mudeli looja.

Dušan M. Savicevic - Jugoslaavia/Serbia professor, kes tegi M. S. Knowlesile selgeks, et viimane tegeleb andragoogikaga.

Peter Jarvis – täiskasvanuariduse ja elukestva õppe teoreetik ja praktik. On kirjutanud ja toimetanud üle 30 raamatu: Adult Education and Lifelong Learning: Theory and Practice; Paradoxes of Learning; Adult Learning in the Social Context jt

Jack Mezirow – sotsioloog, andragoogika ja elukestva õppe emeriitprofessor Columbia Ülikoolis. Transformatiivse õppimise kontseptsiooni looja. Õppimist mõistab ta protsessina, milles eelnevaid tõlgendusi kasutatakse uute või senisest erinevate kogemuste konstrueerimiseks ning edasise tegevuse suunamiseks.

Knud Illeris on Taani teadlane ja elukestva õppe professor. Tema uurimustööde peamiseks teemaks on täiskasvanute õppimine. Tema on loonud õppimise kontseptsiooni, mille aluseks on õppimise kolm dimesiooni ja kompetentside arenemine. Need kolm dimetsiooni on emotsionaalne, kognitiivne (tunnetuslik) ja sotsiaalne.

Sharan B. Merriam on andragoogika professor Georgia Ülikoolis. Tema uurimis- ja kirjutamisobjektiks on täiskasvanuõppimine ja selle alused.

Larissa Jõgi - Tallinna Ülikooli Kasvatusteaduste Instituudi andragoogika osakonna juhataja ning andragoogide riikliku kutsekomisjoni esimees.

Talvi Märja - andragoogi kutse V tase. 1986. aastal sai temast Ed. Vilde nim. Tallinna Pedagoogilise Instituudi (täna Tallinna Ülikool) andragoogika ja juhtimistöö kateedri juhataja. 1993. aastal omistati talle andragoogika professori tiitel. Peale koolitamise on ta aktiivselt osalenud ka täiskasvanuhariduse valdkonna teadus- ja arendustegevuses ning täiskasvanuhariduse poliitika kujundamises.